Cierpiała dla Chrystusa

 


W archidiecezji warszawskiej rozpocznie się proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki.

Kardynał Kazimierz Nycz w specjalnym edykcie ogłosił, że pierwsza, uroczysta sesja tego procesu odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wtedy zostanie zaprzysiężony Trybunał powołany do przeprowadzenia procesu s.Wandy Boniszewskiej.

Duchowość s. Wandy Boniszewskiej charakteryzowała się podejmowaniem cierpień wynagradzających, najczęściej ofiarowanych za kapłanów. jak podkreślają teolodzy, jawi się ona jako godna naśladowania apostołka pokuty wynagradzającej, a swoją postawą uczy niezwykłej wartości życia mistycznego i duchowości pasyjnej.

Siostra Wanda Boniszewska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 r. w wieku 96 lat w Konstancinie-Jeziornie. W zakonie spędziła 76 lat.l Cztery lata temu ukazał się w formie książkowej jej "Dziennik duchowy", obejmujący zeszyty z lat 1921-80, które zawierały jej notatki pisane na polecenie spowiednika. Ujawniły one - jak napisał w edykcie kard. Nycz; "To, co za jej życia było ukryte przed światem tajemnicą".

Po pierwszych ślubach zakonnych s. Boniszewskiej Jezus określił jej misję, mówiąc, że chce, aby cierpiała dla Niego jako wynagrodzenie za zniewagi, których doznaje On od dusz Bogu poświęconych. Siostra Boniszewska otrzymała też łaskę stygmatów i głębszego poznania Boga.

Proces beatyfikacyjny mistyczki i stygmatyczki rozpocznie się 17 lat po jej śmierci w opinii świętości. Został zainicjowany przez jej współsiostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Będzie go prowadzić archidiecezja warszawska. Z zasady procesy na etapie diecezjalnym prowadzone są przez diecezje, na terenie których zmarł kandydat na ołtarze.

Na funkcję postulator powołany został ks. dr Michał Siennicki SAC. Osoby, posiadające jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące s. Wandy Boniszewskiej, proszone są, aby zechciały je przekazać do postulatora. Można się z nim kontaktować pod adresem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ul. Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki.

Źródło: Niedziela Warszawska nr 41/2020, s. III.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz